Sevdiğim "Ahmet Hamdi Tanpınar" Şiirleri

HATIRLAMA

Sen akşamlar kadar büyülü, sıcak
Rüyalarım kadar sade, güzeldin,
Başbaşa uzandık günlerce ıslak
Çimenlerinde yaz bahçelerinin.

Ömrün gecesinde sükûn, aydınlık
Boşanan bir seldi avuçlarından
Bir masal meyvesi gibi paylaştık
Mehtabı kırılmış dal uçlarından


SELAM OLSUN

Selam olsun bizden güzel dünyaya,
Bahçelerde hala güller açar mı?
Selam olsun sonsuz güneşe, aya,
Işıklar, gölgeler suda oynar mı?

Hepsi güzeldi. Kar, tipi, fırtına,
Günlerin geçişi, ardı ardına.
Hasretiz bir kanat şakırtısına,
Mavi gökte kuşlar yine uçar mı?

Uzak, çok uzağız şimdi ışıktan,
Çocuk sesinden, gül ve sarmaşıktan.
Dönmeyen gemiler olduk açıktan,
Adımızı soran, arayan var mı?


BİR GÜN İCADİYE'DE

Bir gün İcadiye`de veya Sultantepe`de,
Bir beste kanatlanır, birden olduğun yerde
Bir kâinat açılır, geniş, sonsuz, büyülü,
Bu günün rüzgârında yıkanan mazi gülü
Dağılır yaprak yaprak hayalindeki suya
Bir başka gözle bakarsın ömür denen uykuya.

Belki en hülyalısı duyduğun masalların
O şafak saltanatı korularda dalların
Her ufku tek başına bekleyen eski camlar
Bir sır gibi ömründen sızdırılmış akşamlar,

Ardıçla kestanenin her yıllık macerası
Harap mezarlıklarda ölülerin duası

Gelir ve tekrar doğar ölmüş sandığın aşka
Anlarsın ölüm yoktur geçen zamandan başka.

Ahmet Hamdi Tanpınar

Paylaşın!

Bookmark and Share

5 yorum:

İnci dedi ki...

Biz Üsküdar İcadiye'de oturduk uzun yıllar.. Annemin ölümüne kadar.
Sonra babam oturdu. 2002'ye kadar..
O da 2005 te öldü. Kardeşimin yanındaydı son yıllarında...

Bağlarbaşı'nda kardeşlerim var. Sen de oralarda dolaşmış resim çekmişsin.. Biraz da Avcılar sahile gelip resim çeksene EditörŞey... Olmaz mı?
Olur olur...
(11 Mart 2010 17:32)

İnci dedi ki...

"Hatırlama" şiirini Öğretmen Okulu'nda bütün kızlar, şiir defterlerimize yazmış ve ezberlemiştik (Kız Öğretmen Okulu'ydu). Çok sevmiştik.. Hâlâ ezberimde.

Şairin kardeşi Kenan Tanpınar benim Kadıköy Kemal Atatürk Ortaokulu'nda Türkçe öğretmenimdi. Bize "Bursa da Zaman" şiirini ezberletmişti. O da çok güzel bir şiirdi ve çok uzundu... Hey gidi günler heyyyyy.
(11 Mart 2010 17:44)

EditorŞey dedi ki...

Tanpınar şiirleri, Edebiyat Fakültesi'ndeyken onu yetiştiren Yahya Kemal'in etkilerini taşır. Daha çok da Ahmet Haşim'den etkilendiği söylenir. Bu kesimdeki şairlerin şiirlerinin müzikal yönü çok fazla etkileyici.
Buradaki "Hatırlama" adlı şiirindeki
"Bir masal meyvesi gibi paylaştık
Mehtabı kırılmış dal uçlarından"
dizeleri hayli etkileyici...

Gece içindeki ayın masallardaki meyveyi andırması, ayın ve ışığının "kırılmış dal" uçlarıyla birleşik görünmesi çok hoş. Belki sevgilisiyle uzandığı yere, daha önce başkaları da uzanmış ve ayı göremedikleri için, manzarayı kapatan birkaç dalı kırmışlardır. Sevginin sürekliliğini vurguluyor gibi.

Zaman çok önemli Tanpınar'da. Zamanı çok katlı ve karmaşık bir akış gibi gören Bergson felsefesinin etkisi bu. Zaman bu felsefede, saatle, günle, ayla ölçülmez. Dünden bugüne, bugünden düne akar durur.
"Sanki tek bir anda gün, saat, mevsim
Yaşıyor sihrini geçmiş zamanın
Tanpınar - Bursa'da Zaman"

Bir de, Tanpınar ve Haşim, annelerini küçük yaşta yitirmiş insanlar.

"Bir günümüz bile sensiz geçmezken
Şimdi mezarına hasretiz anne...
...
Kimsesiz bir akşam, ezelden yorgun
Hüznüyle erirken Dicle de sessiz,
Öksüzlük denilen acıyla vurgun
Bir başka ölüydük bu toprakta biz.

Tanpınar-Annem İçin"

Gereksindikleri sevgiyi doğa içinden üretmeye çalışmışlar. "Sapır sapır dökülen dünyada yaşamanın azabı"na da dikkat çekmişlerdir.
Bu yönleriyle yakınlığım var onlarla. İki yaşındayken Kasımpaşa'dan alınıp memlekete götürülmüşüm. Okumak için İstanbul'a, 6 yaşında yeniden getirildim. Yakınlarımın yanında annesiz, babasız, kardeşsiz, hır gür dolu yoksul ortamlarda, temel korunmadan, sevgiden yoksun, okuyup adam olmaya çalıştım.
İftihar, takdir listelerine alınırdım. Sınıf birincisi hep ben olurdum okullarımda. Başarımı paylaşacak kimsem yoktu yanımda. Öğretmenlerimin gülümsemelerinden, bana ödüller verilirkenki coşkularından anlardım ancak farkımı...

Bugünkü durumumdan yola çıkıp, geçmişe bakınca, görüyorum ki, benim kaderim o günlerde yazılmış çizilmiş, belli olmuş.

Aile ortamının sağlıklı olabilmesi ve bunun sürdürülebilmesi için, anne, baba ve kardeşlerin birbirlerinin yaşayışları kadar, başarı ve başarısızlıklarından haberleri olmalı. Yoksa son gördükleri durumdan bir anlam çıkarmak zorunda kalıyorlar. İster istemez yalnızca elindekilerle ölçüyorlar değerini insanın. Orda kalsalar iyi, kendilerine de yalnızca bu yönden değer biçiyorlar. Günümüzde, sıradan insanların değer ölçüleri belli.
...
(Devamı sonraki Yorumda)

EditorŞey dedi ki...

(Önceki -12 Mart2010 tarihli yorumun devamı)

Ortaokul ve liselerdeki, belki en çok da lisedeki edebiyat öğretmenleri etkiliyor insanı. Çoğu kez, geleceğimizi bile belirleyebiliyorlar.
...
Ben ilkokulu bitirdiğimde, "iyi ve orta" dereceyle bitirenleri sınavla, "pekiyi"yle bitirenleri sınavsız alıyorlardı ortaokula. Ben "pekiyi" ile bitirmiştim. Ancak, ilkokulu İstanbul dışında okumuş olanlar alınmıyorlardı İstanbul'daki ortaokullara. Üsküdar Paşakapısı Ortaokulu'nun kalorifercisi babamın tanıdığı biriymiş. Kaloriferci, ailesiyle birlikte Üsküdar Validei Atik Mahallesi'nde oturuyorlardı. Adam, benim yanlarında kaldığımı belirterek, o mahallenin muhtarından ikametgah ilmuhaberi aldı. Üsküdar Kaymakamı'na gittik, bu ilmühaberle. Kaymakam nüfus cüzdanıma işledi bu bilgiyi ve onayladı. O zaman defter şeklindeydi nüfus cüzdanları.
Böylece Paşakapısı Ortaokulu'na kaydımı yaptırdık. Tembel Hacı Mehmet Mahallesi, Küçük Sarmaşık Sokak, Tazı Çıkmazı'nda ev tutuldu. İkinci annemle birlikte orada yaşadık bir süre. İkinci dönem, Paşabahçe'ye taşınınca, bu kez Beykoz OrtaOkulu'na kaydoldum.

Liseyi Haydarpaşa Erkek Lisesi'nde okudum. O yılları da, Üsküdar Şehir Tiyatrosu'nun hemen yanıbaşındaki İsmail Hakkı Sokak'ta geçirdim.

Birkaç ay önce her iki mahalleyi gezmeye ve fotoğraf çekmeye gittim. O günkü evler yok olmuş. İlk mahalledeki evin bulunduğu yerde Çingeneler yurt kurmuş; dört bir yanda yüksek apartmanlar var. Ortalığı çöplüğe çevirmişler. Beni gördüklerinde, sordular ne aradığımı, söyledim. Kadınlar, kızlar şen şakrak... Kahkahalara boğuldular. Biraz yaşlı olanlardan biri, "Yoksa o eski filmlerdeki Ömercik sen misin?" diye sordu. Gülüştük.
İkinci mahallede Çeçen bir delikanlıyla karşılaştık. Eski yaşadığım yerleri görmek isteyişim dikkatini çekti. Editörlük yaptığımı öğrenince, kendi kurdukları dernekte, onların çıkardıkları bir dergiye destek olmamı rica etti ve bu arada bana, bir güzel Türk milliyetçiliği dersi de verdi kendince, bu Çeçen delikanlı.

Üsküdar'ın Sunar ve Yıldız sinemaları, benim ilk sinemalarımdı. Ben kendimi Ediz Hun'a benzetirken, arkadaşlarımsa Cüneyt Arkın'a benzetirlerdi. Yarı şaka yarı ciddi...
Çocukluk masallarımı lisenin başlangıcında yitirmeye, unutmaya başladım. Bugünkü dünya görüşüm oluşmaya o dönemde başladı. İki üç arkadaş, evlerimizi kitaplarla, gazete ve dergilerle doldurmaya başladık. Geç vakitlere dek okur, sabahlara dek tartışırdık. Bilimsel kitaplarımız vardı, öykü, tiyatro kitaplarımız, şiir kitaplarımız vardı. Gerçekten çok yönlü yetiştiriyorduk kendimizi.

Kendi ülkemizle ilgili çalışma, araştırma pek bulamazdık. Çeviri kitapları okuyp, dünyayı anlamaya, tanımaya çalışıyorduk.

Yalnızca şiirler, türküler, şarkılar içinde bulabiliyorduk kendi ülkemizi ve insanlarımızı. Böyle olduğu halde, yine de bizi duyan, gören, dinleyenler, bizim buralı olduğumuz konusunda kuşkuluydular. Bugünkü görüntü, kimin "buralı" olduğunu apaçık gösteriyor.

Eski günlere gittim, senin yazdıkların aracılığıyla İnci...

Elbette isterim, gelip Avcılar çevresinde de fotoğraflar çekmeyi. Hareket olanağı yaratamıyorum bir türlü. Yoksa, senin önerdiğin, benim de düşündüğüm, böylesi şeyler var aklımda. Sözgelimi, BuluşmalarMüzesi (bulusmalar-muzesi.blogspot.com) adlı blogumda, çoğu kendiliğinden oluşan Dostluk Karşılaşmalarımı, o günün birkaç fotoğrafıyla belgeleyip yayımlıyorum.

Teşekkürler.

İnci dedi ki...

Bu harika yorumların için çok teşekkür ediyorum.. Hem bilgilendirici, Hem paylaşımcı..
Çalışmalarında başarılarının devamını dilerim..

Related Posts with Thumbnails

Etiketler

08 Mart 2010 14 Şubat 14 Şubat 2010 14 Şubat Sevgililer Günü 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi 19 Mayıs 1919 2010 Anneler Günü 2010 Babalar Günü 2010 Babalar Günü 2 2011 Anneler Günü 2012 Anneler Günü 2013 2014 Anneler Günü 23 Nisan 24 Kasım 2014 30 Ağustos 4 Ekim 2010 8 Mart ABD Abdullah Özgürhan ARSLAN Abdurrahim Karakoç Abdülhak Şinasi About Me Adak Adalet Ağaoğlu Ahmet Erhan Ahmet Erhan Şiirleri Ahmet Hamdi Tanpınar Ahmet Kutsi Ahmet Muhip Alex Allah Altın Öğütler Anı Anılar Anne Şiirleri Anneler Anneler Günü Anneler Gününde Çocuklar İçin Şiirler ve Bir Oyun Anneler ve Yavruları Annelik Annem Öldü Mü Anneme Mektup Antalya Aragon Arif Nihat Asya Arılar Asude'nin Yalnızlığı Attilâ İlhan Aziz İstanbul Videosu Aziz Nesin Aşk Aşk ve Sevgi Baba şiirleri Bahattin Karakoç Bahtiyar Vahapzade Bayrak Bayram Tadı Bağışla Bebek Bakmak Bedri Rahmi Behramoğlu Behçet Necatigil Bekir Sıtkı Erdoğan Benkuş Berat Gecesi Berat Kandili Bir Aşk Şiiri Bir Gün İcadiye'de Bir Nev'i Alaturka Bir Çocuk Bir Liman İki Yemin Boğaziçi Mehtapları Bu Kadar Yürekten Böyle Bir Sevmek Bütün Mesele Hazır Olmakta Cahit Külebi Cahit Sıtkı Cahit Sıtkı Tarancı Can Yücel Şiirleri Cemal Süreya Dağıstan Kılıçaslan Deneme Denemelerim Deniz'in Yalnızlığı Derin Derin Bebek Derin Bebek Derin Bebek Bir Yaşında Derin Bebek Fotoğraf Albümü Dikkat Et Silinmesin Dilekler Duygusal Şiirler Duygusal Şiirler I Duyguysal Şiirler Dört Kız Kardeş Dünya Anneler Günü Dünya Hayvanları Koruma Günü Dünya Kadınlar Günü Dünya Çocuk Günü Düşler EditörŞey Efkârlıyım Erik Çiçekleri Evcil Hayvanlar Eğitim Fatih Kısaparmak Felsefe Filmler Fırat Akın Fotoğraf Albümleri Gençlik ve Spor Bayramı Gezi Gitmek Güller Buketi Gün Olur Günlük Tutmak Günün Sözü Güz Düşünceleri Güzel Güzel İzmir Halk Ozanları Hamlet Hancı Hatırlama Hayal Kırıklıkları Hayat Haydi Aşka Hayırlı ramazanlar Hediye Her Aşkın Sonu Her Yerde Kar Var Huzur ve Mutluluk Hüseyin Hatemi Hüzün İletişim İletişimsizlik İlhan Berk İlk Gün İlkbahar İnciÇiçeği İsra Suresi İstanbul İstanbul Geceleri İstanbul Işık Işık İstanbul'a Yağmur Yağdı İstanbul'da Yaşamak İzmir İzmir Şarkısı Işık Çiçekleri Kahraman Tazeoğlu Şiirleri Kahve Kalemler Kanarya Kandil Kandil Geceleri KaraBiber Karşılaşmalar Kediler Kelebekler Kelebeğin Rüyası Kimlik Kırmızı Gül Demet Demet Kitap Okumak Kitap Sevgisi Kitap ve Müzik Albümü Kitaplar Kış Kışlada Bahar Kutlamalar Kutlu Doğum Haftası Kuşbaz Kuşlar Sanatı Köpekler Küçük Prens M. Fatih Özdemir Marya Masal Mavi Ortanca Mehmet Derin Arslan Mektup Merhaba Mesnevî Mevlânâ Miraç Kandili Murathan Mungan Murathan Mungan Şiirleri Mutluluk Muzaffer Tayyip Uslu Münir Nurettin Selçuk Nebiye Akbıyık Necip Fazıl Kısakürek Nefis Terbiyesi Nermin'in Yalnızlığı NewYork Sanat Müzesi Nurullah Genç Nâzım Hikmet Ran Okul Okul Sevgisi Okumak ve Yazmak Okumalarım Orhan Veli Kanık Orkideler Oruç Oynayan Kız Pablo Neruda Ramazan Ravoux Rengarenk Renkler Rüştü Onur Sabahattin Ali Samiha Ayverdi Savaşlar Sel Selam Olsun Sen Yoksun Ki Senkuş Serçeler Sevda Üçlemesi Sevdiklerim Sevdiğim Şiirler Sevgililer Günü Sevgiliye Sone ya da Ağıt Sevinç Sezai Karakoç Sheakespeare Sinema Son Deyiş Son Yazısı Sonbaharlar Soneler St.-Exupery Suda Ayak İzleri Suna Tanaltay Sunay Akın Şiirleri Tarancı Tatil Tatlı Yiyelim Tatlı Söyleyelim Tik Tak Ulusal Egemenlik Bayramı Umutlar Uçurumlar Varoluşun Anlamı Vatan Videolar Willaim Shakespeare Yahya Kemal Yahya Kemal Beyatlı Yalnızlık Yalnızlık Şiiri. Nerdesin? Yalnızlıklar Yasemin İnci Arslan Yazmak Yağmur Yağmurda Unutulan Şarkı Yaş bir yaşamın başlangıcı Yaşam Şiirleri Yaşama Sevinci Yaşamak Yedi Tepe Yeni Yıl Yer Sarı Gök Lacivert Yılbaşı Yorumsuz Yunus Emre Zafer Bayramı Zeki Müren Ziya Gökalp Çalıkuşu Çanakkale Zaferi Çiçekler Çocuk Bayramı Çocuk hakları Çocuk Şiirleri Çocuklar Çocukların Annelerine Mektubu Çocuktuk Ufacıktık Ölüm Ölüm Bile Ölüm Yıldönümleri Ölüm Şiirleri Ömer Hayyam Öykülerim Özlem Öğrenci Öğretmen Öğretmenler Günü Ümit Yaşar Oğuzcan Üç Güzeller Üç Güzeller Albümü Üç Güzellerin ABD Tatili Üç Yalnızlık Üçüncü Şahsın Şiiri Şampiyon Fenerbahçe Şeker Bayramı Şiir Şiir Sevgisi Şiir Sohbeti - 2 Şiir Sohbeti 1 Şiir Sohbetleri Şiirler Şiirler-1